Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autem na cestách: Vzhůru dolů do Rakouska-Uherska

9. 5. 2012

Západní Maďarsko a východní Rakousko je z pohledu našince (a pro naši škodu) opomíjenou krajinou. Sice vám tady budou scházet na mnoha místech kopce – je to tu rovné jako v Holandsku, ale vládne zde nepopsatelný klid, nenarazíte na tovární komíny a velkokapacitní hypermarkety. Přitom je to v příjemném dosahu z Vídně – necelých 50 kilometrů.

Nejnižší místo Rakouska

St. Martins

Krajině vévodí Neusiedler See, jezero, které je něco málo přes 100 metrů (asi 21 km východně od Illmitzu je nejnižší bod Rakouska – 114 m n. m.) nad mořskou krajinou a vyznačuje se kromě bohatého výskytu ptactva také zvláštnostmi, mezi které patří patrné zakřivení zemského povrchu. Rozdíl mezi hladinou může od jednoho konce na druhý činit až desítky centimetrů. Pro milovníky alpských velikánů za západ odtud je kraj šokem, ale rychle si zvyknete, že odnikud nikam nedohlédnete.st.martins-3.jpg
Pokud se ubytujete v lázeňském hotelovém komplexu St. Martins Spa & Lodge, můžete s průvodcem vyrazit za poznáváním těchto zajímavostí. Hraniční Národní park Neusiedel See – Seewinkel má 300 km2 byl založen v roce 1993 a na druhé straně hranice na něj navazuje Fertö-Hanság Nemzeti Park. Dostanete s sebou kvalitní dalekohledy a můžete pozorovat ptáky třeba celý den. Mimochodem – druhů ptactva jsou zde údajně plné tři stovky! Mezi výlety typu „safari“ patří i návštěva farmy, kde se chová extra plemeno skotu, široko daleko nevídané. skot.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Vzpomínka na Železnou oponu

watch-tower.jpg
Když se podíváte na mapu, zjistíte, že to tady před rokem 1989, kdy Maďaři už v srpnu definitivně zbourali železnou oponu, docela „vesele“. Uvědomíte si to u několika bývalých pohraničních strážních věží, které tu kdysi lemovali státní hranici mezi komunismem a imperialismem co sto metrů. Hranice obou států se tu lomí v prapodivných tvarech, protíná rovinu i jezera, strážci socialismu tu měli určitě dost práce. Maďaři věže dávno zlikvidovali, ale prozíraví Rakušané jich pár odkoupili. Přesunuli je pak o stovky metrů, či pár kilometrů do vnitrozemí (ovšem na dohled bývalé hranice) a využívají jako turistické rozhledny. V krajině placatější než placka je i osm deset metrů nad zemí citelně znát.
 

Skorokrajané jsou milí a přívětiví

Ze strážních věží ale dohlédnete na kopce v pohraničních vískách Maďarska, kam stojí za to dojet a posedět v příjemných vinárnách, protože tady začíná maďarská vinařská oblast. restaurace.jpgVýhodou restaurací a hospůdek na rakouské straně je fakt, že tu často narazíte na slovenskou obsluhu. Ať již v obyčejných restauracích, nebo i v luxusním hotelu. Co si okamžitě uvědomíte? Proč se k vám najednou ti Slováci (o Češích to ale jistě platí taky) chovají v rakouské hospodě jako k váženému hostovi, zatímco doma a na Slovensku si někdy připadáte jako v U Nudle s Felixem Holzmannem? Ale to by byla jiná, než cestovatelská, kapitola. Inu, když není chlebíček doma, venku si ho každý musí tvrdě vydolovat…
Pokud na začátku tvrdím, že si nevšimnete přejezdu hranice, pro automobilisty platí, že to poznáte okamžitě. Vyžehlené okresky se totiž změní v místy drncající záplaty a výmoly. Pak taky nezapomeňte rychle zapnout denní svícení, nemáte-li jej automatické, protože v Rakousku se ve dne nesvítí, v Maďarsku ano…
 
 
Jak se tam dostanete:

St. Martins Spa & Lodge

·        *  Z Vídně 75 km, z Bratislavy 50 km, z Budapešti 195 km
·         * Autem z Prahy do Vídně klasicky po D1 buď přes Znojmo, nebo Břeclav.
·         * Letadlem trvá cesta do Vídně necelých 45 minut, autem z letiště až do hotelu ani ne hodinu.st.martins-1.jpg

Co stojí za vidění a kdy se tam vydat:

*  Příjemné počasí tu začíná už v dubnu, v létě si užijete jako u Balatonu. Koupat se tu ale nemůžete, musíte se spokojit s jezerem u hotelu a bazény.

* Za návštěvu stojí maďarský Šoproň, kdo nebyl dlouho v Bratislavě, je za rohem.

vin.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář